Contact Us

Günümüz dünyasında iç mekanların kullanımı açık alandan daha önemlidir. Yapılan araştırmalara göre insanların% 87'si hayatlarını kapalı alanda geçiriyor. Tıpkı loş, iç karartıcı ve rahatsız yerler hayatı zorlaştırdığı, duygusal ve fiziksel sorunları zorlaştırabildiği gibi, keyifli ortamlar kullanıcılarının ruh hali ve refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, bu yüzden mekanların iç tasarımı çok önemlidir. İç tasarım sırasında mimar, yapay ışık, doğal ışık, oranlar veya malzemeler gibi önemli değişkenleri ve dolayısıyla bu tür öğelere rağmen kullanıcıların bir mekanda sahip oldukları deneyimi değiştirme yeteneğine sahiptir. İstenilen mekansal algıyı değiştirmek için farklı yüzeyleri, malzemeleri veya farklı kaplamaları boyayabilirsiniz. Daha açık renkler, alanı daha büyük gösterir. Daha koyu renkler, daha küçük ve daha küçük görünmesini sağlar. Bir ortamda renkleri veya dokuları düzenlemek, manzarayı değiştirerek odanın daha uzun görünmesini sağlar. Daha uzun, daha geniş veya belirli bir öğeyi vurgular.

Alanı büyüt

Bir ortamda ferahlık hissi yaratmak için en iyi yol, doğal ışığı yansıtan ve yüzeyleri daha görünür ve daha büyük yapan açık ve parlak renkler kullanmaktır.

Alanı sıkıştır

Fikir odayı daha kompakt, daha küçük ve daha tenha yapmak olduğunda, duvar ve tavan yüzeylerinde daha güçlü renkler seçmek işe yarayabilir. Doğal ışığın çoğunu emerler ve duygusal çevrelemeyi teşvik ederek belirli işlevler için yararlı olabilirler.

Uzayda çekiş gücü yaratın

Alçak tavanları mekanlara özel bir etki katan daireler vardır. Duvarları daha koyu bir renge boyamak ve beyaz tavanı terk etmek tavan yüksekliğini daha yüksek hissettirir.

Alanı daraltmak

Karşı taraftaki iki duvarı koyu renklerle boyamak, arka planı ve tavanı daha açık ve açık renklerde bırakmak, mekanı daha dar gösterir ve dengesiz boyutlara sahip odaların mekansal oranlarını iyileştirir.

Alanı kısaltın

Evinizde çok geniş bir alan varsa ve onu daha samimi bir şekilde hissetmek istiyorsanız, duvarlar için daha açık renklerin aksine, arka karanlığa yatırım yapın ve koyu bir renk ile boyayarak bu görsel hatayı artırın.

Tavanı alçaltın

Tavan yüksekliğini düşürmenin mekanınızı daha keyifli hale getirebileceği ve daha davetkar bir his verebileceği zamanlar vardır. Tavanı duvarlardan daha koyu bir renge boyamak veya farklı bir malzeme dokusu kullanmak bu değişikliği görünür kılar, bu özellik size tavanın daha alçak olduğu izlenimini verir.

Bir duvarı vurgulayın

Bir duvarı vurgulamak için, diğer duvarların rengi daha koyu iken rengin daha açık tutulması önerilir, bu, gözleri ona doğru aydınlatacaktır.

Duvarları kısaltın

Fikir, duvarların daha kısa görünmesini sağlamaksa, duvarın altına daha koyu bir gölge uygulamak, görsel bir hata oluşturmada çok etkili olabilir.

Alanı genişletin

Karşı taraftaki iki duvarı koyu renklerle boyamak, arka planı ve tavanı daha açık ve açık renklerde bırakmak, mekanı daha dar gösterir ve dengesiz boyutlara sahip odaların mekansal oranlarını iyileştirir.

Kaynak: Archdaily

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *