Contact Us

اکنون با شرایط دنیای امروز استفاده از فضاهای داخلی نسبت به فضای خارجی بیشتر از گذشته اهمیت دارد. طبق مطالعات صورت گرفته 87% از مردم زندگی خود را در فضاهای داخلی سپری می کنند. محیط های دلپذیر تأثیر مثبتی بر روحیه و رفاه حال کاربران خود می گذارد ، همانطور که مکان های کم نور، دلگیر و ناراحت کننده می توانند زندگی را سخت تر و احساسات و حال جسمی را دچار مشکل سازند به همین دلیل است که طراحی داخلی فضاها بسیار مهم و دارای اولویت هستند.در هنگام طراحی داخلی، معمار توانایی تغییر متغیرهای مهم ، اعم از نور مصنوعی ، نور طبیعی ، نسبت ها یا متریال ها را دارد و از این طریق و با وجود چنین عناصری بر تجربه ای که کاربران در یک فضا دارند تأثیر می گذارد. برای تغییر درک فضایی مطلوب می توان از رنگ آمیزی سطوح، متریال های مختلف یا از روکش های مختلف استفاده کرد. رنگ های روشن تر باعث می شوند فضا بزرگتر به نظر برسد رنگ های تیره باعث می شوند که بسته تر و کوچکتر به نظر برسند چیدمان رنگ ها یا بافت ها در یک محیط ، چشم انداز را تغییر می دهد ، و باعث می شود اتاق بلندتر ، طولانی تر ، گسترده تر و یا یک عنصر خاص برجسته شود.

فضا را بزرگ نشان دهید

برای ایجاد احساس جادار بودن در یک محیط، بهترین روش استفاده از رنگ های سبک و روشن است که این امر نور طبیعی را منعکس می کند و باعث می شود سطوح بیشتر به چشم آیند و بزرگتر شوند

فضا را فشرده کنید

هنگامی که ایده این است که اتاق فشرده تر، کوچکتر و مهجورتر به نظر برسد، انتخاب رنگ های قوی تر روی سطوح دیواری و سقف می تواند به خوبی کار کند. آنها قسمت اعظم نور طبیعی را جذب می کنند و با القای احساسی محصور می توانند برای عملکردهای خاص مفید باشند.

ایجاد کشش در فضا

آپارتمان هایی وجود دارند که سقف های پایین آنها جلوه خاصی به فضاها می دهد. رنگ آمیزی دیوارها با رنگ تیره تر و رها کردن سقف سفید باعث می شود که ارتفاع سقف بالاتر احساس شود

باریکتر شدن فضا

رنگ آمیزی دو دیوار سمت مخالف با رنگ های تیره و رها کردن زمینه و سقف به رنگ های سبک و روشن تر باعث باریک تر نشان دادن فضا می شود و تناسبات فضایی اتاق هایی با ابعاد نامتعادل را بهبود می بخشد.

فضا را کوتاه کنید

اگر در خانه خود فضای بسیار بزرگی دارید و می خواهید آن را صمیمی تر احساس کنید ، بر خلاف رنگ های روشن تر برای دیوارها، روی تیره های پشتی سرمایه گذاری کنید و با رنگ آمیزی با رنگی تیره این خطای دید را افزایش دهید.

سقف را پایین بیاورید

مواقعی وجود دارد که پایین آمدن ارتفاع سقف می تواند فضای شما را دلپذیرتر کرده و احساس دعوت کنندگی بیشتری را فراهم کند. رنگ آمیزی سقف با رنگی تیره تر از دیوارها و یا با استفاده از بافت متریالی متفاوت این تغییر را قابل مشاهده می سازد، این ویژگی این تصور را به شما می دهد که سقف پایین تر است.

یک دیوار را برجسته کنید

برای برجسته کردن یک دیوار، توصیه می شود که رنگ آن را روشن تر نگه دارید در حالی که بقیه دیوارها رنگ تیره تری دارند این باعث می شود چشم به سمت آن روشنی کشیده شود.

دیوارها را کوتاه کنید

اگر ایده این است که دیوارها کوتاه تر به نظر برسند، اعمال سایه ای تیره¬تر در قسمت زیرین دیوار می¬تواند در ایجاد خطای بصری بسیار اثرگذار باشد.

فضا را گسترده تر کنید

رنگ آمیزی دو دیوار سمت مخالف با رنگ های تیره و رها کردن زمینه و سقف به رنگ های سبک و روشن تر باعث باریک تر نشان دادن فضا می شود و تناسبات فضایی اتاق هایی با ابعاد نامتعادل را بهبود می بخشد.

منبع:Archdaily

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.